Co to są przebarwienia skóry?

Ciemne plamy na skórze to częsty problem naszej rasy. Zmaga się z nim 35 procent białych kobiet po 30-stce i aż 90 procent po 50-tce. Przebarwienia skóry mogą mieć różne podłoże, ale najczęściej pojawiają się tam, gdzie skóra ma częsty kontakt ze słońcem: na twarzy, dekolcie, grzbietach dłoni, przedramionach i łydkach. Przebarwienia są przez otoczenie postrzegane jako bardziej charakterystyczny przejaw starzenia się niż zmarszczki. Dlatego chętnie się ich pozbywamy.

Za barwę naszej skóry odpowiedzialna jest grupa pigmentów zwanych ogólnie melaniną lub melaninami. Ich działanie w organizmie jest ściśle związane z promieniowaniem ultrafioletowym, emitowanym przez słońce oraz lampy w solariach. Melanina ma zdolność do pochłaniania i rozpraszania promieni UV. W ten sposób chroni przed jego szkodliwym działaniem głębsze warstwy skóry. Z drugiej strony, im więcej promieni UV dociera do naszej skóry, tym więcej wytwarza się w niej melaniny czyli barwnika. Kiedy rozkłada się on równomiernie, efektem jest piękna opalenizna. Jednak bardzo często pod wpływem promieniowania UV melanogeneza zostaje zaburzona i dochodzi do niezdrowego nagromadzenia melaniny w jakimś obszarze skóry. Tak właśnie powstają przebarwienia skóry.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/themes/dt-the7/inc/extensions/stylesheet-functions.php on line 63

Zanim jednak zdecydujesz się na leczenie przebarwień, warto najpierw wyjaśnić, co to są przebarwienia skóry. Wiedza ta pomoże ci określić przyczynę problemu, a lekarzowi dobrać najbardziej odpowiednią terapię.

Rodzaje przebarwień skóry


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/themes/dt-the7/inc/extensions/stylesheet-functions.php on line 63

Kolejna grupa to przebarwienia hormonalne, obserwowane najczęściej podczas ciąży, menopauzy czy zaburzeń miesiączkowania. Mogą one wystąpić także na skutek terapii hormonalnych, w tym antykoncepcji. Skóra to często pierwszy „komunikator” tego, że z naszym organizmem coś jest nie tak. Dlatego warto pamiętać, że przebarwienia skóry bywają reakcją na niektóre choroby, nie tylko choroby skórne, alergie czy grzybice, ale także zaburzenia funkcjonowania: wątroby, nadnerczy, tarczycy, przydatków.

Częstą przyczyną przebarwień są tzw. substancje fotouczulające, czyli takie, które w połączeniu z promieniowaniem UV powodują nadprodukcję melaniny. Ich skutkiem są najczęściej przebarwienia skóry po kosmetykach i po lekach.

przebarwienia skóry

Najbardziej fotouczulające są substancje zapachowe, także te będące składnikiem popularnych perfum, jak piżmo oraz olejki: waniliowy, lawendowy, cedrowy, bergamotowy. Uważajcie też na słońce pijąc napar z dziurawca oraz przyjmując leki: antydepresyjne, przeciwcukrzycowe, na układ moczowy i cholesterol.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /wp-content/themes/dt-the7/inc/extensions/stylesheet-functions.php on line 63

Aby odpowiednio dobrać leczenie przebarwień, koniecznie przedyskutuj z lekarzem ich potencjalne przyczyny.

Aby mieć pełną wiedzę na temat, co to są przebarwienia skóry, trzeba poznać ich podłoże. Podczas konsultacji z lekarzem postaraj się więc ustalić, który rodzaj przebarwień jest twoim udziałem. Jeżeli masz jasną karnację i piegi, oznacza to genetyczną skłonność do powstawania przebarwień. Wrodzoną formą przebarwień jest również bielactwo, chociaż w tym przypadku mówimy raczej o odbarwieniach (jaśniejszych plamach na skórze), spowodowanych niedostateczną produkcją melaniny w organizmie lub jej całkowitym brakiem (albinizm). Jeżeli jesteś dojrzałą kobietą, twoje przebarwienia mogą być po prostu oznaką upływającego czasu. Takie podłoże mają często plamy soczewicowate.

przebarwienia skóry
Poznaj przyczyny i rodzaje przebarwień